Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısı hızla 22 milyona koşuyor. Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) verilerine göre ise bu toplam araç içinde 5 milyonun üstünde aracın zorunlu olmasına rağmen trafik sigortası bulunmuyor. Bu durum da kanuni yaptırımların yanı sıra, bu yaptırımların ne kadar uygulandığı sorusunu da akıllara getiriyor.
2017 yılında trafik sigortası yaptırmamanın cezası 96 TL. Cezasını 15 gün içerisinde peşin ödeyen araç sahipleri ise %25 indirimden yararlanarak 72 TL ödüyor. Ancak trafik sigortası yaptırmamanın cezası bununla da sınırlı kalmıyor. Trafik sigortasını zamanında yaptırmayan araç sahibinin, trafik sigortası basamağı "herhangi bir kaza yapmasa bile" sabit kalıyor ve araç sahibi bu nedenle trafik sigortası poliçesinde indirim şansını kaybediyor. Ayrıca poliçenin yaptırılmaması veya yenilenmemesi halinde, gecikme yaşanan her ay için %5 oranında gecikme cezası uygulanmakta.

Trafik sigortasını yaptırmayan sürücüleri bekleyen bir diğer önemli tehlike ise, trafikten men edilme cezası. Buna göre sigortası bulunmayan araç, trafik ekiplerince tespit edilmesi halinde çekici yardımıyla oto parka götürülerek trafikten men edilir. Araç sahibi, aracın trafik sigortasını yaptırana kadar ise bu işlem devam eder. Araç sahibi, aracın men edilmesi dışında ayrıca, hem çekici ücreti, hem de aracın otoparkta kaldığı gün kadar, otopark ücreti ödemekle yükümlü olur.

Zorunlu trafik sigortası

Zorunlu trafik sigortası; trafik içinde olan bir aracın herhangi bir nedenle kazaya uğraması ardından, kazaya neden olan ya da kazaya sebebiyet veren aracın ya da üçüncü kişilerin zarar görmesi halinde sürücüyü teminatı altına alan sigorta türüne denir. Trafik sigortası her koşulda yapılması gereken bir sigortadır.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü