Dünya Devi Allianz dan Kıskandıran Rakamlar

2017 yılına iyi bir başlangıç yapan Allianz Grubu, yılın ikinci çeyreğinde de yüksek kârlılık oranı ile dikkat çekti. Toplam gelirini yüzde 2 artırarak 30 milyar euroya çıkartan dünya sigorta devi Allianz’ın ikinci çeyrekte faaliyet kârı, yüzde 22,9’luk yükselişle 2,9 milyar euroya ulaştı. Gerek daha yüksek faaliyet kârı, gerekse faaliyet dışı sonuçta iyileşme sayesinde hissedarlara ait net kâr yüzde 83,4 gibi yüksek bir oranda artarak 1,1 milyar eurodan 2 milyar euroya çıktı. 2016’nın aynı döneminde 2,4 euro olan hisse bazında kazanç, 2017 yılının ikinci çeyreğinde 4,4 euro seviyesine yükseldi.

‘ÇOK İYİ BİR YARIYIL GEÇİRDİK’

Yılın ilk yarısındaki yüksek performans, Allianz’ın 2017 yılı için hedeflediği 10,8 milyar euroluk faaliyet kârı hedefinin üst sınırda gerçekleşeceği beklentisini de artırdı. “Üç yıllık dönemi kapsayan yenilenme ajandası planlarımızın yarısına geldiğimiz şu günlerde, gösterdiğimiz çabaların paydaşlarımız için meyve verdiğini açıkça görüyoruz” diyen Allianz SE Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Baete “Faaliyet kârında ve net gelirde çift haneli büyüme kaydederek çok iyi bir yarıyıl geçirdik. İş segmenti ve faaliyet gösterilen coğrafya yönünden çeşitlendirilmiş olan portföyümüzün olağanüstü sonuçlar verdiği gayet açık. Bugün itibariyla 2017 faaliyet kârının, 10,8 milyar euro (artı/eksi 500 milyon euro) olan hedef aralığın üst sınırına ulaşacağını tahmin ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

ELEMENTER SİGORTADAN 11,7 MİLYAR EUROLUK PRİM ÜRETİMİ

Sigorta devi Allianz, 2017 yılının ikinci çeyreğinde elementer sigortalar segmentinde güçlü kârlılığı ile dikkat çekti. İspanya ve Almanya’daki Allianz Worldwide Partners’ın yüksek performansının da etkisiyle, brüt prim üretimi 11,7 milyar euro düzeyinde gerçekleşti. Faaliyet kârı, doğal afet hasarlarının ve büyük hasarlar haricindeki diğer hasarların önceki yılın aynı çeyreğine göre daha düşük olmasının da sonucu olarak, yüzde 28 artışla 1,4 milyar euroya ulaştı. Yılın ilk yarısının sonucu olarak da elementer sigortacılık alanındaki faaliyet kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,2’lik artışla 2,7 milyar euroya ulaşmış oldu.


HAYAT VE SAĞLIKTA GÜÇLÜ BÜYÜME

Hayat ve sağlık sigortaları ikinci çeyrekte, müşteri talebinin artması sonucunda güçlü büyümeye imza attı. Almanya’da getirisi yüksek ürünlerin daha çok satılması ile Tayvan’da ve İtalya’da fon esaslı primlerde artış sağlanmasına bağlı olarak, 2017 yılının ikinci çeyreğinde zorunlu primler yüzde 2,6 oranında artarak 16,7 milyar euroya ulaştı. Büyük oranda, Fransa’daki teknik marjın daha yüksek olması ve reservlerle birlikte yatırım marjlarının da artması sonucunda 2017 yılının ikinci çeyreğinde faaliyet kârı, yüzde 12 artarak 1,1 milyar euro olarak gerçekleşti. Yeni iş değeri, 2017 yılının ikinci çeyreğinde sermaye getirisi yüksek ürünlere yönelişin devam etmesi nedeniyle yüzde 37,6 artarak 469 milyon euro değerine ulaştı. Hayat ve sağlık segmentinde faaliyet kârı yılın ilk yarısı sonucunda 2,3 milyar euroya çıkarken, yeni iş değeri ise 922 milyon euroya ulaştı.

VARLIK YÖNETİMİNDEN GÜÇLÜ KAYNAK GİRİŞİ


Yılın ikinci çeyreğinde varlık yönetimi segmentinden gelen güçlü kaynak girişleri, faaliyet kârının daha da artmasını sağladı. 2017 yılının ikinci çeyreğinde varlık yönetimi segmentinde elde edilen faaliyet kârı, yüzde 16,8 oranında artışla 584 milyon euro değerine, grup portföyü hariç yönetilen varlık büyüklüğü ilk çeyreğe göre 3 milyar euro artarak 1 trilyon 406 milyar euroya ulaştı. ABD dolarının euro karşısında değer kaybından kaynaklanan olumsuzluklar, olumlu pazar etkilerinin yanı sıra, çoğunlukla PIMCO’daki, çeyrek bazında rekor düzeye ulaşan 55 milyar euro tutarındaki grup varlıkları hariç net girişleri tarafından büyük oranda telafi edildi.

HEDEFLENEN KÂRIN YARISINDAN FAZLASI İLK YARIDA GELDİ

Allianz yılın ilk altı aylık döneminde faaliyet kârını yüzde 15,7 oranında artırarak, yıl sonu için hedeflenen kâr tutarının yarısından fazlası olan 5,9 milyar euro değerine ulaştı. Hissedarlara ait net kâr ise yüzde 17,9 gibi yüksek bir oranda artarak 3,8 milyar euro değerine ulaştı. Hissedarlara ait net kâr, elementer segmentinde yüzde 7,7 artışla 1,9 milyar euro, hayat ve sağlık segmentinde tek başına yüzde 78 artışla 1,5 milyar euro, varlık yönetimi segmentinde yüzde 19,5 oranında artışla 700 milyon euro değerine ulaştı.


 

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü