Sigortada Müşteriyi Anlayan Başarılı Olur

Sabancı Holding Sigorta Grup Başkanı ve Aksigorta Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, sigortacılık alanında 'müşteriyi en iyi tanıyan ve anlayan” şirketlerin başarılı olacağını söyledi

Aksigorta, Adana'da basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Aksigorta’nın üst yönetimi tam kadro katıldı. Toplantıda konuşan Sabancı Holding Sigorta Grup Başkanı ve Aksigorta Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, 2017 Eylül sonu baz alınarak hayat dışı prim üretiminin 27.3 milyar TL'ye ulaştığını, bu alanda geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 3 artış gerçekleştiğini kaydetti. Dinçer, "Sigorta sektörünün büyümesi, ekonominin büyümesinden, yatırımlardan ve toplumun gelir seviyesinden farklı bir yerde düşünülemez. Bunun yanısıra bireylerin alışkanlıkları ve bilinci de günden güne artıyor; ülkemizde sigorta sektörünün gelişim ve büyüme potansiyeli çok yüksek" dedi.

Haluk Dinçer, önümüzdeki dönemde sigortacılık alanında 'müşteriyi en iyi tanıyan ve anlayan, mevcut ürün ve hizmetlerini bu doğrultuda kişiselleştirebilen ve kurumsal stratejinin merkezine müşteriyi konumlandırarak çalışmalarına yön veren firmaların' başarılı olacağını söyledi. Dinçer şunları söyledi: "Biz de müşterilerimizin ihtiyaçları ve risk perspektifi ekseninde tanıma önceliğiyle hareket ediyoruz ve müşterilerimizi merkeze alarak iş süreçlerimizi sürekli geliştiriyoruz."

Adana'da üç evden biri DASK, dört otomobilden biri kaskolu

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen de Türkiye geneli ve Adana'daki sigortalılık oranlarıyla ilgili bilgi verdi. Adana'da her dört otomobilden ve kamyonetten birinin Kasko; her üç evden birinin DASK güvencesinde olduğunu belirten Genel Müdür Gülen, Türkiye'de DASK'lı konut oranını yüzde 46, kaskolu araç oranının yüzde 27 seviyesinde olduğunu söyledi. Gülen, "Bölge ikinci derece deprem bölgesi içinde. 27 Haziran 1998 yılında 6.2 Adana- Ceyhan depremi ile bölgemizde artan bir deprem sigorta bilinci oluşmuştur" dedi.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü